Mesztegnyő község honlapja

Honismereti és Természetvédő Közhasznú Egyesület

Cím: Honismereti és Természetvédő Közhasznú Egyesület
8716 Mesztegnyő, Ladi János u. 55.

Elérhetőségeink:
Tel: 85- 329-166
Mobil: 30/4089175, 20/6157171
e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.honimesztegnyo.hu


Adószám: 18762756-1-14

Vezető tisztségviselő: Kövesdiné Panyi Antónia   / 2005-/

Vezetőségi tagok:

  • Korona Ferencné
  • Lajtai Gyula
  • Ódor Barbara
  • Bors Zsófia

Ellenőrző Bizottság tagjai:

  • Urr Zoltánné
  • Vass Lajosné
  • Bajkai Réka


Aláírási címpéldányon szereplő személyek:
1. Kövesdiné Panyi Antónia
2. Korona Ferencné
3. Lajtai Gyula
 
Bírósági bejegyzés, nyilvántartási szám:  833,    Pk. 60./150/1991
Számlaszám: 67000090-10000166   Somogy Takarék Szövetkezet

1.    Szervezet szakmai munkásságának bemutatása:

Az 1961-óta működő egyesület 80 tagot tart nyilván: 15 fő általános iskolás, 25 fő középiskolás, valamint 40 fő felnőtt tagja van. Továbbhaladva az elődeink által – Kövesdi Tiborné pedagógus - megkezdett úton, sikerült tovább vinni, megszervezni a programokat, rendezvényeket, kihasználva a helyi adottságokat, lehetőségeket. Tovább bővítettük helytörténeti és néprajzi gyűjteményünket, részleges felújítást, állagmegóvást végeztünk a mezőgazdasági eszköz, ill. dokumentumtárunkban.  Folytatódtak néptánc és kézműves szakköri feladataink is. Hetente kettő alkalommal tartjuk összejöveteleinket, kedden és pénteken. Megújítottuk, kibővítettük a kézműves, hagyományőrző szakkörök anyagát és a HONI tánccsoport repertoárját. Munkánkat koreográfusok, néprajzosok, muzeológusok segítették. Hagyományőrző csoportunkkal a Dorottya farsangra, pinceáldás-nyitott pincék napja, szüreti felvonulásra, és az óévbúcsúztató rendezvényünkre készültünk. A Faluházzal közösen kibővítettük a helyi közművelődési lehetőségeket, továbbképzéseket, tanfolyamokat, ismeretterjesztő előadásokat, könyvbemutatókat tartottunk a településen élők számára. Alkotótáborokat szerveztünk az előző években is közművelődési, néptánc, fafaragó, hagyományőrző, népművészeti tevékenységi körben. Ezeket, az alkotótábori lehetőségeket a következő években is szeretnénk kihasználni, megvalósítani.  1977. óta nyári közművelődési - honismereti, kézműves, néptánc táborokat szervezünk, amelyeket 1996. óta aktív oktatási időszakban erdei iskola programokkal, táborokkal egészítünk ki. Előtérbe helyezve az aktív környezeti nevelés alapelveit. Szakmai segítséget kapunk a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi szakembereitől, akik a tanösvényeink kialakításában, ill, túravezetésben segítik munkánkat. 1986. óta folyamatosan szervezzük a Kárpát-medencei Ifjúsági Találkozókat, az idei évben immár 28. alkalommal. Ezen a Találkozón 6 országból, a határon túli magyar lakta területekről fogadunk fiatalokat, pályázati lehetőségeinktől függően 80-100 főt, akik színes, kulturális programokon vesznek részt, amit tanárok, levéltárosok, muzeológusok, történészek, politológusok, egyházi emberek, országgyűlési képviselők segítségével szervezünk meg.  Ennek a rendezvényeknek fő feladata a Kárpát-medencei magyarság népi, nemzeti identitásának, a magyar nyelv fontosságának, összetartozásunknak megerősítése, közös történelmi múltunk, gyökereink feltérképezése. 
    A fent említetteken kívül 2002. óta a Kaposvári Egyetem Felnőttképzési és Pedagógiai Tanszékének gyakorló helye vagyunk a Faluházzal együtt. Szakmai konferenciákat, találkozókat szervezünk / országos néprajzi, honismereti, stb../. Feladatainkhoz tartozik nemzeti ünnepek, megemlékezések, évfordulók megrendezése. Kulturális programot, tárlatvezetést, szálláshelyet biztosítunk a hozzánk látogató belföldi és határon túli turistáknak, csoportoknak, diákoknak, kéktúrásoknak. 15. éve többek között szervezői és helyszíne vagyunk a „Rétesfesztiválnak”, ami a somogyi gasztronómiai rendezvénysorozat egyik fő attrakciója. Ezen a napon több ezer ember látogatja meg településünket. 2008. januárjában csatlakoztunk az „Aktív szabadidő és Környezeti Nevelés Dél-Dunántúli Összefogáshoz”. Tagja vagyunk a csurgói székhelyű „Vidékünk a Jövőnk” Szövetségnek, ezzel kapcsolódva az eu-s LEADER-pályázatok által biztosított lehetőségekhez.  
    HONI Néptánccsoportunkkal, hagyományőrző egyesületünkkel anyagi lehetőségeink szerint részt veszünk települési, régiós, megyei, országos és határon túli rendezvényeken, fesztiválokon. Évtizedek óta eredményesen szerepelünk a megyei Együd Árpád Emlékversenyeken, bemutatókon.

2. Bemutatkozási lehetőségeink, megvalósított programjaink 2013. évben:

•    Falunapok, kistérségi néptánc bemutatók
•    Nemzeti ünnepek, megemlékezések – március 15, augusztus 20, október 23., helyi megemlékezések, évfordulók
•    Szakmai találkozók, néprajzi bemutatók
•    Egyesületi Farsang - Mesztegnyő 
•    KövesdiTiborné emlékére rendezett falusi néptánccsoportok és hagyományőrző együttesek találkozója - Kadarkút
•    14. Rétesfesztivál - Falunap
•    27. Kárpát-medencei Ifjúsági Találkozó
•    Horgosi Szüreti Napok – Néptánc Fesztivál, Szerbia
•    Helyi, kistérségi és regionális kulturális események, rendezvények
•    Kistérségi, megyei, országos médiumokban bemutatkozás –Somogy TV, Tavi TV, Duna TV, Kossuth Rádió, megyei napilapok, valamint szakmai folyóiratok
•    Helyi közművelődési feladatellátás – szakkörök, bemutatók, rendezvények, stb..

3. Szakmailag hiteles együttműködők:

•    Kaposvári Egyetem CSVMPFK – Felnőttképzési és Pedagógiai Tanszék
•    Megyei Honismereti Egyesület – G. Jáger Márta
•    Országos Honismereti Szövetség – Debreczeni Droppán Béla, Bartha Éva,
•    NMI-Kaposvár- Együd Árpád Művelődési Központ
•    Megyei Néptánc Szövetség – Merczel István, Rónai Balázs
•    Lelle Néptánc Egyesület – Dolbert Ferenc
•    Kövessy Erzsébet Szakképző Iskola, Budapest – Székely Éva
•    „Kaskakötők” Egyesülete, Budapest – F. Tóth Mária elnök
•    Bajtársi Egyesület, Marcali
•    Calypso Kórus Marcali
•    SEFAG ZRT. Kaposvár
•    Megyei Levéltár, Kaposvár
•    Marcali Helytörténeti Múzeum
•    Berzsenyi Dániel Múzeum, Nikla
•    Római Katolikus Egyházközség - Mesztegnyő

Fontos feladatunknak tartjuk helyi értéktárunk kialakítását, kidolgozását. A kistérség hagyományainak, kulturális-szellemi és tárgyi örökségének megőrzését, feltárását, feldolgozását. Népzenénk, táncaink, hagyományaink, szokásaink, megismerését, átörökítését a jövő generációira. Ezzel elősegítve fiataljaink népi, nemzeti identitásának, haza és lakóhelyszeretetének kialakulását, erősítését. Megismertetni régi népszokásokkal, hagyományokkal, népi kézműves technikákkal a résztvevőket, érdeklődőket, ezáltal alkotó tevékenységre ösztönözni, aktiválni helyi ifjúsági közösségeket, kialakítva minél sokrétűbb, erősebb csoportkohéziós kapcsolatokat a településen!

„Adj szárnyat azoknak, akiket szeretsz, hogy repüljenek!
 Gyökeret hogy visszatérjenek,
 és okot, hogy maradjanak!”

/ Dalai láma /                                               
                                                                                   Tisztelettel:  Kövesdiné Panyi Antónia
                                                                                                              Egyesületi vezető

kozadatkereso logo 0

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd